Brioche (brioš) je hleb francuskog porekla, koji svojom teksturom neopisivo podseća na kolač. Ono što je svojstveno briošu jeste veliki udeo jaja i maslaca (ali ne i u ovom receptu 🙂 ) koji čine da ovaj hleb-kolač dobije predivnu zlatkastu boju i savršeno nežno-hrskavu koricu. Brioš je takođe karakterističan u francuskoj kuhinji po tome što je slatkast, međutim, ja sam ovog puta isprobala nešto neutralniju varijantu. Ovaj recept sam dobila u knjižici uz pekaru aparat, ali me je sad baš mrzelo da čekam 2.5 sata da se ispeče i umesi, te sam ga sama spremila.
Potrebno:
– 200ml mleko
– 4 jajeta
– 1 kesica suvog kvasca
– 1 ravna kašičica soli
– pola kašičice šećera
– 100gr maslaca
– 400gr bezglutenskog mix brašna
1. Korak:
Blago ugrejte mleko (ne sme biti vrelo). U njega istresite kesicu kvasca, a sa strane ručno umutite jaja i dodajte im soli i šećera.
2. Korak:
Istopite maslac (ili margarin) i dodajte smesi sa jajima. Dobro sve sjedinite.
3.Korak:
Na kraju dodajte brašno koje ste prethodno prosejali. Podmažite tepsiju u kojoj ćete peći te glatku smesu izlijte i ostavite 5 minuta da se lepo rasporedi po tepsiji i kvasac počne da reaguje.
4. Korak:
Stavite hleb u dobro zagrejanu rernu i pecite 10 minuta na 200C, te smanjite temperaturu na 150C i pecite još pola sata (do 40 minuta u zavisnosti od rerne). Sačekajte da se ohladi pre nego što počnete da sečete.
Savet:
Ukoliko se naprave grudvice kada dodate brašno u smesu sa jajima i mlekom, probajte smesu da prosejete i to radite brzo, jer će kvasac početi da deluje i smesa će postajati vrlo brzo sve gušća.
Prijatno! 🙂
Problem je u receptu što ste dobili,tj. pišu šta im pada na pamet.
1.Previše kvasca+ nije obavljena fermentacija. Treba da odstoji preko noći i sa malo kvasca posao bi se obavio. Na taj način se lakše vari, smanjuje se šećer i smanjuje se gluten (ako se koristi pšenično brašno).
2.Kao što ste rekli suština Brioš hleba jeste veća količina maslaca.
3. Maslac se ne topi već se seče na kockice i bude hladan (kad ga stisnete između prstiju da bude tek mekan)
4. Brioš hleb ili peciva se mese,a ne da bude tako retka smesa.
Sviđa mi seSviđa mi se
Draga Gospodicna,
Hvala na komentaru. Nema potrebe da koristimo zajedljive reci. Tu sam da pomognem i razjasnim sve sto Vas interesuje.
Ako se dobro udubiti, poslednja slika skroz desno i pokazuje koliko je smesa koju sam dobila zapravo gusta. Ono o cemu Vi pisete jeste upravo to sto ste i stavili u zagradu, proces pravljena od psenicnog brasna. Ako ste probali varijantu od bezglutenskog i nije vam uspelo, kao sto je meni uspelo (slike su nastale u samom procesu rada), molila bih vas da podelite Vase iskustvo sa nama, da bismo svi naucili kako treba bolje raditi ili sta eventualno promeniti u receptu da bismo imali uspeha.
Ako niste probali, a ostavili ste komentar kako se brioše pravi od psenicnog brasna, hvala Vam, ali nam je takva informacija ovde visak.
Puno pozdrava i svako dobro! Sonja
Sviđa mi seSviđa mi se
-Taman posla da je bilo šta u mom komentaru bilo zajedljivo,a naročito lično ili nešto protiv vašeg sajta/bloga. Ili da ja učim nekoga kako treba šta. i da taj mora baš tako.- ne NE MORA ako neće.. Zato sam i napisala „recept koji ste dobili“ (što ste i sami napisali). Verovatno je tako ispalo sa moje strane.Nikada ne volim da se petljam sa komentarima, ali eto ostavila sam ga i to pod stavlkama.
-„Pšenično u zagradi“ se odnosilo -na smanjenje glutena i samo zato je i napisano kao primer. Radila sam sa bezglutenskim brašnom bez problema. Na mnogim mestima sam pročitala da se pšenično i bezglutenska smeša ne ponaša isto,tako da se ne možemo osloniti na takve recepte i samo zameniti sa bezglutenskim. Ali ,eto uspelo je.
-Vaš sajt se odnosi isključivo na bezglutensku ishranu, tako da ne bih ostavljala komentare vezano za pšenično brašno. Pšenično brašno ne koristim zbog glutena i zbog njegove nutritivne vrednosti (beskorisne,loše…) Bezglutensku mešavinu retko koristim i služi mi isključivo kao zamena osnova za gluten,a obogaćujem ga sa manjim količinama kvalitetnijim brašnima ili orašastim plodovima (ako je u pitanju hleb-koji retko jedem ili kiflice),a za sve ostalo mi nije potrebno. Eto, jedino pitu nisam nikada razvlačila i nikako belu pitu 😀
– „Retko testo“ -naglasila sam da se mesi hleb.
I Vama svako dobro 🙂 I Hvala za ovaj recept.
Sviđa mi seSviđa mi se